حراست چيست ؟

به نظرشما حراست چگونه جائی است و چه اهدافی را دنبال می كند ؟

اطلاعات شما در رابطه با شرح وظايف حراست تا چه حدی است ؟

آيا می دانيد حراست در چه مواردي می تواند ياري رسان شما باشد ؟

آيا می دانيد شما در چه مواردی می توانيد حراست را ياری كنيد ؟

سعی ما در اين مقوله آشنايی بيشتر شما نسبت به وظايف و روش خدمت رسانی حراست به همكاران عزيز می باشد

اميد است كه در اين راه قدم كوچكی برداشته باشيم.

حراست در لغت به معنای پاسداری و مراقبت كردن می باشد. از لحاظ عرف اداری حراست به نهادی گفته می شودكه در قلب تشكيلات يك سازمان وجود داشته و وظيفه خطير مراقبت از سلامت اجزای ريز و درشت آن تشكيلات را در برابر انواع و اقسام انحراف های موجود به عهده دارد .

وظيفه اصلي حراست مواظبت بر سلامت سازمان است ؛ چرا كه هر سازمانی جهت نيل به اهداف خود به سلامت  درونی و بيرونی نياز دارد. از آنجا كه سلامت هر سازمان همواره در معرض آلودگی ها و تهديد های درونی و نفوذی است، برای حفظ سلامت و پيشگيری از آلودگی ها نيازمند سيستمی هستيم كه با دقت زياد اولاً  از نفوذ آفت ها به داخل سيستم جلوگيری كند، ثانياً  با تشخيص و شناخت آفت های درونی، زمينه های علاج به موقع و سلامت سازمان را فراهم سازد .

بنابراين حضور حراست در عرصه فرآيندهای سازمانی، همواره در جهت دستيابی به دو هدف عمده زير است :

۱.       هدف كلان و راهبردي : حفظ و ارتقاي توان حفاظتي و امنيتي سازمان به منظورپيش برد  اهداف سازمان .

۲.     اهداف عملياتي : همراهي و مساعدت مديران با ارائه مشورت هاي موثر و اطلاع رساني به  موقع ، اعمال نظارت ها و انجام اقدام هاي موثر جهت حفاظت همه جانبه از ايمني و سلامت منابع سازمان .

 

وظايف حراست براي رسيدن به اهداف

۱.       حفاظت و صيانت از كاركنان در برابر آسيب ها و تهديدات احتمالی

۲.       اطلاع رسانی به موقع از وضعيت سيستم به مراجع دارای صلاحیت

۳.       حفاظت از اماكن، تأسيسات و تجهيزات

۴.       حفاظت از اسناد

۵.       انجام مأموريت های محوله از سوی مرجع دارای صلاحیت

حراست به عنوان مشاور مديريت: حراست به عنوان چشم مدير در سازمان و با توجه به  اشرافی كه به مجموعه دارد می تواند مشاور خوبی براي مديريت محسوب شود. البته بسيار روشن است كه مسئولين حراست، زمانی می توانند در اين خصوص موفق باشند كه از علم، تخصص، درايت و روشن بينی خوبی برخوردار باشند.

حفاظت از كاركنان : وظيفه نيروی انسانی، رسيدن به اهداف سازمانی است ولی وظيفه حراستها  حفظ سلامت نيروی انسانی است.

احقاق حقوق كاركنان : از نظر علم مديريت ، سازماني مي تواند موفق و پويا و پيش رو با شد  كه كاركناني با انگيزه و راضي داشته باشد ، زيرا از كارمند ناراضي ، خلاقيت و ابتكار به وجود نمي آيد . بنابراين مي بايست به منشأ نارضايتي هاي كاركنان توجه نموده و نسبت به توجيه مديران و اصلاح روش ها اقدام كند . بديهي است حراست مي تواند از اين طريق ، خدمات قابل توجهي به مديريت ، كاركنان مجموعه و در كل به نظام مقدس اسلامي ارائه نمايد .

‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍ احقاق حقوق ارباب رجوع : يكي از دلايل تأسيس ادارات و سازمانها وارگانها ، ارائه خدمات  به مردم مي باشد و از طرف ديگر توجه و دقت در رضايت مندي ارباب رجوع .

شايسته سالاري (كمك به انتصاب افراد شايسته ) : طبق قانون ، انتصاب مسئولين به پست هاي  حساس و مسئولين بخش هاي مختلف اداري ، بايد پس از تعيين صلاحيت حراست دستگاه صورت گيرد .

 

نقش حراست در پيش گيري از وقوع تخلف ها

 سه نقش اساسي حراست به منظور پيشگيري از وقوع تخلف‌ها در سازمان به شرح زير مي باشد:

اول : نقش هشدار دهنده يا پيشگيري كننده.

دوم : نقش اصلاح كننده يا درمان كننده.

سوم : نقش جداكننده از سيستم.

اين وظيفه خطير حراست از جهاتي شبيه به نهادهاي بهداشتي درماني است چنانچه اين نهاد در ابتدا سعي بر آن دارد كه ابتدا از هر آلودگي و بيماري پيشگيري نمايد و در مرحله بعد اگر احتمالاً كسي آلوده شد او را درمان نمايد و در نهايت اگر دو روش قبلي موثر واقع نشد او را همچون يك عضو مرده و فاسد شده بدن از سيستم جدا كرده و دور بياندازد ، چنين نقشي را حراست در سازمان ايفاد مي كند . حراست در هر سازمان با پيش بيني نوع تخلف ها و جرايمي كه ممكن است در آن سازمان به وقوع بپيوندد سعی می كند به انحاء مختلف، چشم و گوش كاركنان آن سازمان را به روی دام ها و كمين های سر راه گشوده و آنها را هوشيار و آگاه سازد .

با اين كارها اولاً جلوی خسارت های احتمالی كه مسلّماً هزينه های سنگينی برای سيستم در برخواهد داشت، گرفته می شود ثانياً  به اين وسيله جلوی انتشار تخلف ها و انحراف ها در بين كاركنان گرفته می شود.

اطلاعات شما حتی اگر بسيار ناچيز به نظر رسد شايد برای رسيدن به هدفی كه ما و شما به دنبال آن هستيم راهنمای بزرگی باشد

شماره تماس مستقیم: 35236158

شماره فاکس حراست: 35230794

محمدرضا قاسمی

سرپرست حراست سازمان

 

 

 

 


 

0898982
امروز
دیروز
این هفته
هفته قبل
کل بازدید
1346
2529
5846
5846
898982


آی پی آدرس شما:54.156.39.245

Template Design:Dima Group