ظهر روز جمعه 24 دی ماه با اعلام وقوع حادثه رانش مسیر زیرزمینی در خیابان خاقانی ،گروه نجات ایستگاه مرکز به محل اعزام شده و با توجه به فاصله بسیار کوتاه ایستگاه تا محل حادثه نیروهای اعزامی در کمتر از یک دقیقه و در همان زمان های اولیه در محل حاضر شده و اقدام به عملیات نجات کردند.

5 نفر کارگر در تونل انرژی برق در زیر آوار محبوس شده بودند و با رسیدن نیروها ابتدا با سرعت  عمل بموقع 2 نفر از کارگران بلافاصله نجات یافته و عملیات جستجو را برای یافتن سه کارگر دیگر آغاز شد.زمانیکه امدادگران به عمق 12 متری تونل (محل محبوس شدن کارگران ) رسیدند شرایط و موقعیت محل را بسیار خطرناک و غیر ایمن مشاهده کردند.

آتش نشان قراجه داغی از نیروهای امداد و نجات کوهستان وضعیت محل را بدین گونه توصیف می کند:

وقتی خواستیم به سمت کارگران مدفون شده حرکت کنیم به چشم خود حرکت زمین و حرکت خاک را دیدیم و با هر قدمی که بر میداشتیم تلی از خاک ریزش میکرد آنجا بود که عملیات نجات  و خارج کردن مدفون شدگان را برای ما سخت کرده بود و به هیچ عنوان نمی شد به سمت کانون حادثه حرکت کرد سستی خاک محل به قدری بالا بود که حتی جان ما را نیز تهدید می کرد و هر آن ممکن بود ما نیز به کام خاک فرو برویم.

 

 

به همین علت مجبور به عقب نشینی شدیم و تصمیم گرفتیم با ایجاد کارگاه و استفاده از تجهیزات امداد در اعماق به محل نزدیک شویم برای این کار از دو شاخه تیر آهن بر روی حفره موجود استفاده کردیم و اولین کارگاه را بر روی تیر آهن ایجاد کردیم.

 

       

        

لازم بود از زاویه دیگر ، کارگاه دیگری می زدیم که از طریق جرثقیل سازمان کارگاه دوم نیز ایجاد شد و اکنون من به همراه آقای خندقی و به فرماندهی آقای نوری از طریق کارگاه های ایجاد شده در بالای محل کارگران مدفون شده به صورت معلق حاضر بودیم تنها و بخشی از ناحیه سر یکی از کارگران را می شد مشاهده کرد. به دستور آقای نوری طناب های ثابت و حمایت ما هم کمی پایین تر رفت و من همینک درست بر روی مدفون شدگان و به صورت معلق حاضر بودم . با بررسی اولیه شرایط محل و وضعیت موجود مطمئن شدم سه کارگر مدفون شده و در زیر خاک جان خود را از دست داده اند.

    

 

چرا که تلی از خاک آنان را زیر فنس های آهنی و بتون آرمه گرفتار کرده بود و هیچ جانداری نمی توانست از آن مهلکه جان سالم به در ببرد . اجساد کارگران بین دیواره ای از بتن و نیز فنس آهنی که آوار رانش شده خاک بر روی آن ریخته بود محبوس بودند و ما مجبور بودیم پس از خاک برداری، فنس های آهنی را برش داده و اجساد کارگران را خارج کنیم . به همراه همکار عزیزم آقای خندقی تنها با استفاده از دست هایمان شروع به خاک برداری کردیم باتوجه به اینکه به صورت معلق و در دمای منفی 10 درجه مشغول کار بودیم اما به جهت وظیفه ای که  داشتیم و علی رغم شرایط بسیار نامطلوب کاری به هیچ عنوان سرما را حس نمی کردیم .

پس از گذشت دو ساعت  از عملیات نجات تنها گوشه ای از خاک موجود را برداشته بودیم اما خوشبختانه از همان قسمت میشد کاملا شرایط موجود را ملاحضه کرد. دیگر تقریبا می دانستیم چه کار باید انجام دهیم. البته در این میان همکارانم در بیرون از حفره ایجاد شده و از طریق دهانه دیگر وارد تونل شده بودند و می خواستند ادامه عملیات را از آن قسمت انجام دهند چرا که تونل تقریبا ایمن بود.

 

        

 

وقتی از آن قسمت به نزدیک اجساد مدفون شده رسیده بودند تنها پاهای آویزان یکی از کارگران را می توانستند مشاهده کنند. شرایط پایین تونل نیز به شکلی بود که اجازه رها سازی و خارج کردن اجساد را نمی داد، چرا که هر گونه عملیاتی در این خصوص ریزش آوار را به همراه داشت.

لذا کاملا از انجام این کار منصرف شده بودند و مجددا به همان شیوه اول بازگشتیم. با توجه به اینکه فنس های آهنی در ابعاد بزرگی  بر روی اجساد قرار گرفته بود و هر گونه تکان و حرکت دادن آن موجب ریزش خاک می شد مجبور بودیم که قسمت هایی از آن را برش داده و به کارگران دسترسی پیدا کنیم . لرزش سنگ برش باز هم ایجاد رانش و ریزش خاک را به همراه داشت بدین منظور از قیچی های قفل بر استفاده کرده و قسمتی از فنس را که مورد نیازمان بود برش داده و برداشتیم.

وقتی به کارگر اول رسیدیم خواستم طناب ثابت را کمی به پایین ببرند، اکنون کاملا اولین نفر را می توانستم بغل کرده و به بیرون ببرم. وقتی خواستم این کار را انجام دهدم متوجه مشکل دیگری شدیم، هر سه کارگر در اثر فشار  آوار در هم تنیده بودند و تقریبا کار رها سازی را خیلی سخت کرده بود به هر شکلی که بود به کمک آقای خندقی و در آن شرایط سخت کاری (معلق) اجساد را حرکت دادیم و در همین حین بود که مجددا ریزش دیگری  نیز انجام یافت و تقریبا 5 الی 7 متر خاک زیر اجساد خالی شد و این خالی شدن موجب گردید وقفه ای در عملیات امداد و نجات ایجاد شود.    

حالا اجساد در بین آسمان و زمین و تحت فشار تلی از خاک گرفتار بودند به همین منظور تصمیم دیگری گرفتیم برای این کار با درخواست آقای نوری هر سه کارگر را با استفاده از طناب ، ثابت کردیم تا از سقوط غیر منتطره جلوگیری نماییم.

سپس اقدام به رها سازی کارگر اول کردیم البته ریزش خاک زیر اجساد کمی کمک حال ما شد، اکنون محلی برای ریختن خاک و بتن اطراف اجساد پیدا کرده بودیم که این کار در تسریع رها سازی کارگران بسیار موثر واقع می شد.

 

 

ساعت حدود17:15 دقیقه شده بود که اولین کارگر را با استفاده از سفره نجات به بالا انتقال دادم و به فاصله 10 دقیقه کارگر دوم را نیز به همان شیوه به بالای حفره رسانده و تحویل عوامل اورژانس دادیم. تقریبا کار داشت تمام می شد زمان برداشتن کارگر سوم رسیده بود تصور اینکه به مشکل بخوریم اصلا به فکر ما نمی رسید اما کارگر سوم به هیچ عنوان تکان نمی خورد و هر فشار کوچکی ریزش خاک را به همراه داشت کارگر در بین بتن و خاک، تحت فشار بود و  مطلقا از قسمت خاک نمی توانستیم کاری از پیش ببریم. یک ساعت دیگر گذشت و ما در همان نقطه اول رهاسازی کارگر سوم بودیم و در نهایت تصمیم گرفتیم از قسمت بتن ریزی شده اقدام به رها سازی نماییم .

طناب های ثابت را دستور به محکم کاری دادیم.ابتدا با بتن کن خواستیم این کار را انجام دهیم لیکن تجربه سنگ برش مانع از انجام این کار شد. بدین منظور از طریق قلم آهنی و چکش اقدام به برداشتن تکه های کوچک از دیواره بتنی شدیم این کار نیز تقریبا یک ساعت به طول انجامید و در نهایت در ساعت 19:10 دقیقه کارگر سوم را نیز رهاسازی نموده و به بالا انتقال دادیم.

بدین ترتیب پس از شش و نیم ساعت تلاش بی وقفه عملیات رها سازی کارگران مدفون شده در زیر خاک با همراهی 30 نفر آتش نشان و تجهیزات کامل امدادی در ساعت 19:30 دقیقه عصر جمعه را به پایان رساندیم.

 

 

 

 


 

1873551
امروز
دیروز
این هفته
هفته قبل
کل بازدید
1248
4615
5292
5292
1873551


آی پی آدرس شما:100.24.209.47

Template Design:Dima Group